Pazar, Mart 24, 2024
Ana SayfaDijital PlatformlarSpotify 1000 Dinlenme Kaç TL?

Spotify 1000 Dinlenme Kaç TL?

Yayın platformları, müzik endüstrisinde devrim yarattı ve sanatçılar için önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Artık, müziğinizi dinleyicilere ulaştırmanın en etkili yollarından biri de spotify gibi yayın platformlarına yüklemektir.

Dünya çapında, 2019’da dijital akışlar, toplam müzik satışlarının yaklaşık %80’ini oluşturdu ve bu trend her geçen yıl artıyor. Ancak, sanatçılar için önemli olan, bu büyük pastadan nasıl pay alacaklarıdır. Spotify gibi sektörün önde gelen platformları, sanatçılara Spotify 1000 dinlenme kaç tl ödeme yaptığını merak ediyorlar.

Spotify Dinlenme Başına Kaç TL Ödüyor?

Spotify 1000 Dinlenme Kaç TL?

YouTube teknik olarak dünyanın en büyük yayın platformu. İzlenme sayıları oldukça etkileyici ve insanların hala müzik videolarını sitede dinlemesi ve izlemesi şaşırtıcı değil. Aslında, YouTube günlük internet trafiğinin %37’sini oluşturuyor ve dünya genelinde ikinci sırada yer alıyor.

Ancak, müzik akışı için hala en iyi uygulama Spotify’dır. Apple Music hemen ardından gelir ancak şu anda Spotify en yaygın kullanılanıdır. Sanatçılar müziklerinden gelir elde etmeyi planlıyorsa, müziklerini sadece Spotify’da değil, diğer en iyi hizmetlerde de sunmaları gerekmektedir.

Spotify, son yıllarda düşük görünen ödeme oranları nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Rakamlar kesinlikle cesaret verici değil, ancak para kazanma perspektifinden bakıldığında, platformun işleyişini anlamak önemlidir.

Spotify şuan dünya genelinde 1 dinlenme başına ortalama olarak 0,003$ ödemektedir. Ülkemizde yani Türkiye’de Spotify dinlenme başına ortalama olarak 0,095 TL ödemektedir.

Akış başına gerçek oranlar 0,031 ile 0,250 TL arasında değişmektedir. Bu miktarlar, dinleyicilerin profiline, geldikleri yerlere, ücretsiz veya ücretli kullanıcı olmalarına, izledikleri reklam sayısına, reklamlara tıklamalarına ve bu reklamlardan herhangi bir şey satın alıp almadıklarına bağlıdır.

Bu rakamları Amerika gibi tıklama maliyeti yüksek ülkelere göre hesapladık. Ülkemizde bu rakamlar 10-20 kat arası daha az olabilirler. Bu durum bölgesel reklam verenle ve ülkenin alım gücüyle alakalıdır.

Spotify 1000 Dinlenme Kaç TL?

Spotify 1000 Dinlenme Kaç TL?

Spotify 1000 dinlenme kaç TL sorusunun cevabını ise yukarıdaki anlattıklarımı baz alarak, şarkıyı dinleyenler gelişmiş ülkedense ve spotify premiumları varsa ortalama olarak 95 TL gibi bir rakam kazanabilirler. Ancak dinleyecilerin çoğu Türkiye’den olursa alım gücü ve reklam veren daha az olacağı için büyük ihtimalle bu rakam 10-25 TL arasında değişiklik gösterebilir.

Tabi ki bu geliri elde ettikten sonra diğer ortaklarınızda büyük ihtimalle buradan pay alacaktır. Spotify tek başına bir sanatçı hesabı açarak bu gibi durumlardan kurtulabilirsiniz.

Spotify Sanatçılara Nasıl Ödeme Yapıyor?

Müzik kaydının telif hakları, müziği sunan lisans veren yani plak şirketi veya dağıtımcı tarafından ödenir. Dağıtıcınıza göre bir komisyon alabilirler, ancak çoğu telif ücretinin %100’ünü sanatçıya verir.

Yayın telif hakları, bir şarkının yazarlarına veya sahiplerine ödenen paranın bir kısmını oluşturur. Bu ödemeler yayıncılara, meslek birliklerine ve dijital ajanslara yapılır.

Yani Spotify 1000 dinlenme kaç tl sorusunun cevabı izleyecinizin kaliteli olmasından geçiyor. Spotify premium sahibi olacak, gelişmiş ülkede olacak vb vb., Türkiye’de sağda solda gördüğünüz rakamları kazanmanız biraz daha zor olacaktır. Ama bu durumda da ümitsizliğe kapılmanıza gerek yok 1000 dinlenmeyi hesap edeceğinize şarkınızın patladığı zamanı hesap ederseniz yani 1 milyon dinlenme olursa eğer 10.000 – 25.000 TL kazanabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir